وكلاي ايران


وكلاي ايران

         طلاق عسر و حرج

بازدید :    ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸    ۰۸:۰۰:۵۶    حسين سبزي

خانم ها اگر قصد طلاق داشته باشند به علت نداشتن حق طلاق به دنبال دلايلي براي رسيدن به اين نتيجه هستند. مثلا نقض شروط دوازده گانه عقدنامه از سوي زوج و يا انجام كاري كه بتوان آن را جزوه مصاديق عسر و حرج ياد كرد. اثبات عسر و حرج دشوار تر از اثبات نقض شروط دوازده گانه است. چرا كه بايد دادگاه را نيز بر اين امر متقاعد كنيد كه فلان موضوع باعث عسر و حرج است و خواهان طلاق عسر و حرج هستيد. اين نوع طلاق جزوه انواع طلاق نيست و تا حدي مي توان نوع آن را تعيين كرد مثلا با بخشش مهريه طلاق از نوع طلاق بائن مي شود.

عسر و حرج زوجه

برخي از مصاديق عسر و حرج كه زن مي تواند به قطعيت به واسطه آن ها دادخواست طلاق عسر و حرج دهد بدين شرح است:

 • زوج بيش از شش ماه زوجه را ترك كرده باشد: در مقاله طلاق غيابي نيز به اين موضوع اشاره كرديم كه اگر زوجه بيش از شش ماه به صورت متوالي همسرش را ترك كند. زوجه مي تواند در خواست طلاق دهد. راي صادر شده نيز اگر زوج در دادگاه حاضر نشود و يا به طور كل از او خبري نباشد راي غيابي محسوب مي گردد. اگر چنين شرايطي داريد مقاله طلاق غيابي را نيز حتما مطالعه فرماييد.
 • طلاق عسر و حرج

  طلاق عسر و حرج

  اعتياد شوهر: شخص معتاد به واسطه ي اعتيادش شغلش را از دست مي دهد و همين عمر يكي از عواملي ميشود كه دست به هر كاري مي زند. به همين خاطر زوجه مي تواند اين دليل را در دادگاه عنوان كند. البته بعضا اشخاص با گرفتن وكيل با تجربه و حرفه اي و به خاطر عدم آگاهي خانوم به قوانين و نداشتن وكيل مي توانند جلوي راي طلاق دادگاه را بگيرند. بهتر است قبل از هر اقدامي با يك وكيل مشورت كنيد.

 • محكوميت زوج به بيش از پنج سال: اگر زوج به هر دليلي به پنج سال يا بيشتر از آن محكوم به حبس گردد مي توان اين موضوع را به عنوان عسر و حرج در نظر گرفت. چرا كه قطعا در اين دوران زوجه نفقه اي دريافت نخواهد كرد، ممكن است نبود همسر مشكلات فراواني براي وي داشته باشد و حتي آبروي او نيز در خطر مي افتد.
 • سوء رفتار مرد: اسلام به خوش رفتاري و اخلاق بسيار تاكيد دارد مخصوصا اگر پاي پدر و مادر و يا همسر در ميان باشد. اگر اين سوء رفتار به شكل خشونت (ضرب و جرح) و فحاشي باشد، به شكلي كه به لحاظ عرف نيز ادامه زندگي براي زوجه سخت باشد. زوجه مي تواند اقدام بهطلاق عسر و حرج نمايد.
 • و…..

البته برخي از اين مسائل بيان شده جزوه شروط دوازده گانه ضمن عقد نيز هست.

مصاديق عسر و حرج در قوانين

همان طور كه گفته شد طلاق عسر و حرج در قوانين شامل مصاديق مشخصي نيست و بسته به تشخيص قاضي دادگاه ممكن است هر چيزي را جزوه مصاديق طلاق عسر و حرج به حساب آورند. البته قطعا عرف جامعه و محل سكونت نيز بر اين موضوع تاثير گذار است.

فلسفه ماده ۱۱۳۰ قانون مدني به دليل پاسخگويي به نياز زمان و جبران خلاء از اختيارات زن در امر طلاق بوده است. قانونگذار بر اساس تحولات روز، ماده ۱۱۳۰ قانون مدني را اصلاح كرده است و مي گويد: در صورتي كه دوام زوجيت موجب عسر و حرج شود و زوجه ميتواند به دادگاه مراجعه و تقاضايطلاق عسر و حرج نمايد. در صورت اثبات دادگاه زوج را مجبور به طلاق نموده و اگر اجبار ميسر نشد با اجازه حاكم دادگاه زوجه طلاق داده مي شود. اين نوع طلاق به طلاق قضايي مشهور است .

مصاديق عسر و حرج در قوانين

عسر و حرج يك امر شخصي است. فردي كه معتاد است اما اعتياد خللي به زندگي وارد نمي‌كند، موجب عسر و حرج زن نمي شود . اگر عسر و حرج بود دادگاه حكم طلاق را صادر ميكند. اعتياد اعم از الكل و مواد مخدر است. اعتياد يك جرم است كه دادگاه انقلاب به آن رسيدگي مي كند. دادگاه خانواده مي تواند سابقه فرد را استعلام كند يا زن با مراجعه به دادگاه انقلاب و زندان، سوابق محكوميت را بگيرد و به دادگاه خانواده تحويل بدهد و جز مستندات و دلايل پرونده قرار بگيرد و دادگاه هم با استناد به آن حكم بدهد.

اعتياد، يعني سلامت جسمي و روحي فرد را تحت تاثير قرار دادن، يعني شرف خانواده را از بين بردن. خانواده ها نقش مهمي در مداواي بيماري اعتياد دارد و همانطور كه پزشك از بيمار سرطاني نااميد نمي شود، در خصوص اعتياد و مداواي بيمار معتاد امكان بهبود هست.

در طلاق عسر و حرج، زن يا بايد تمام مهريه اش را ببخشد يا بخشي از آن را ميبخشد تا طلاقش بائن باشد چرا كه اگر مهريه را ببخشد مرد حق وجود دارد و با يك وجود تمام زحمات زن به باد مي‌رود.

عسر و حرج در دوران عقد

طلاق عسر و حرج در دوران عقد تفاوتي با ديگر مواقع ندارد. زوجه مي تواند در صورت بروز هر مسئله اي كه منجر به عسر و حرج شود دادخواستي براي طلاق ثبت نمايد.

عسر و حرج مهريه

در طلاق عسر و حرج مهريه يا بايد كامل بخشيده شود و يا بخشي از آن چرا كه اگر بخشيده نشود مرد بعد از طلاق حق رجوع دارد و اين اقدام تمام تلاش زن براي طلاق را از بين مي برد. اما اگر مهريه بخشيده شود طلاق از نوع بائن به حساب مي آيد و مرد حق رجوع به زن را ندارد.

مراجع قانوني جهت وصول مهريه:

 • درخواست مهريه از طريق ارائه دادخواست به دادگاه
 • ارائه دادخواست به دفاتر اجراي ثبت

وكيل طلاق عسر و حرج

از توضيحاتي كه درباره طلاق عسر و حرج داده شد قطعا متوجه مشكل بودن اثبات عسر و حرج در دادگاه و متقاعد كردن قاضي شده ايد. وكلا طبق تجربياتي كه دارند و آگاهي كه نسبت به حقوق اشخاص در قوانين كشود دارند مي توانند اين كار را بسيار راحت تر انجام دهند و جلوي ضايع شدن حق شما را بگيرند.اگر در اين خصوص سوال و شبهاتي داريد مي توانيد از قسمت كامنت و يا پرسش آنلاين با ما در ارتباط باشيد.

وكيل طلاق عسر و حرج

طلاق عسر و حرج،

     ادامهـ مطلبـ          نظرات (0)

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

          آخرین مطالب ارسالی

جدید     كميسيون ماده 100 شهرداري
    الزام به تنظيم سند رسمي
    خلع يد
    وكيل پايه يك دادگستري
    انحصار وراثت
    فروش مال غير
    تصرف عدواني
    اجرا گذاشتن مهريه
    طلاق عسر و حرج
    نفقه زن

منو

درباره ما